Інтернет-лікар
Меню сайту
Форма входу
Пошук
Календар
«  Грудень 2009  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Головна » 2009 » Грудень » 12 » Вагітність - поради майбутнім матерям, третій триместр
10:30
Вагітність - поради майбутнім матерям, третій триместр
 Третій триместр вагітності.

Безглуздо матері сідати на дієту

 Жінка вже втомилася чекати

 "Швидше б уже побачити свою крихітку й поцілувати її рожеві щічки," - зітхає втомлена жінка, мріючи відтепер тільки про одне. Тому в кінці другого - на початку третього триместрів вагітності у снах матері дедалі частіше з'являється майбутня дитина, правда, переважно безлика. Не варто лякатися подібних снів, навпаки вони свідчать, що ви чекаєте не замовлюваного красеня, схожого на кінозірку, а готові прийняти малюка будь-яким. Добре також, якщо дитина сниться з обличчям батька або старшого сина/доньки. До речі, сон вагітної у цей період набуває уривчастості, як у новонародженого, - жінка кілька разів на ніч прокидається, може походити по кімнаті, а потім знову швидко заснути, - словом, біологічні ритми матері і дитини стають однаковими. У такий спосіб організм жінки готується бути бадьорим у будь-який час доби, оскільки немовля годуватиме саме вона, а не пляшечка із молоком у руках сонного тата. А щоб мати почувалася бадьорою і повноцінно відновлювала свої сили, природа на певний період зробила її сон короткочасним, але дуже глибоким.

 Протягом 7-9-го місяців вагітності жінка малоактивна, навіть інертна, переважно діє на рівні підсвідомості - прямуючи вулицею, може автоматично звернути, куди ноги несуть, хоча їй туди й не треба. Це - своєрідна підготовка до пологів, бо їдучи до пологового будинку, жінка має залишити вдома свій інтелект. До речі, в кінці третього триместру жінка почувається надто втомленою, тому треба уникати розумових і нервових перенавантажень (скажімо, складання іспитів, насичених робочих днів), бо це може викликати небажані захворювання матері.

 Їсти не тільки для себе

 У цей період багатьом вагітним раптом спадає на думку сісти на дієту, бо їм здається, що набрали зайвих кілограмів, тоді як після 28-го тижня вагітності жінка повинна накопичувати підшкірний жир, щоб мати достатньо енергії для майбутніх пологів і годування грудьми. І малюк ваш, хоча його організм уже й сформувався, також потребує підшкірного жирового шару. Адже завдяки останньому дитина не травмується під час проходження пологовими шляхами матері і харчується у перші 10 днів після народження, бо у жінки в цей період ще не продукується достатньої кількості молока.

 Якщо дружина свариться...обійміть її

 Майбутні тата, мабуть, за 6 місяців уже звикли до перепадів настрою вагітної дружини, адаптувалися до часто безпідставних нападів на свою адресу. Правда, кожен чоловік по-різному реагує на це - один намагається довести своє, інший воліє мовчки займатися якоюсь справою, доки дружина не "насвариться". А спробуйте, шановні тата, у момент, коли дружина нервує, кричить, упритул підійти до неї і міцно обняти, як дитину, яка вередує. Уважно слухаючи її докори, намагайтеся погладити, поцілувати, не відпускаючи із обіймів, а потім загляньте в її очі - буквально через кілька хвилин із них забринять слізки і жінка заспокоїться. Не забувайте, що в таких ситуаціях вагітна особливо схожа на малу дитину, котра вередує з однією метою - аби на неї звернули увагу, пожаліли і приголубили.

 Частіше переконуйте себе, що все буде гаразд

 В очікуванні пологів на кінець третього триместру в матері може розвиватися гіпертривожність, котра супроводжується легкою панікою. Жінка безпричинно прокидається вночі, прислухаючись, чи не почалось, часто телефонує подругам, лікареві, перепитуючи в сотий раз про симптоми переймів, про всяк випадок готує речі собі й немовляті, а якщо вони вже зібрані, то перекладає їх вкотре. Порада одна - повторюйте для себе якомога частіше, що у вас пологи пройдуть нормально, дитина народиться здорова і ви станете щасливою матір'ю.

 Шостий місяць вагітності "Я вже вмиваюся"

 Зовнішній вигляд маляти максимально наближений до новонародженого - чітко вимальовуються риси обличчя (ніс, брови, вуха), голову з тулубом уже розділяє шия, з'являються нігті, на голові густішає волосся. Протягом 21-26-го тижнів вагітності вдосконалюється дихальна система дитини. Малюк жвавішає - за півгодини здійснює 20-60 рухів, щоправда, мати відчуває лише найактивніші, а також помічає, що рухи повторюються через певні інтервали (1-2 години). Це - так звані фази спокою малюка, коли він спить.

 На УЗД можна спостерігати, як дитя смокче палець, гикає, здійснює вмивальні рухи. На кінець місяця маса тіла дитини сягає до одного кілограма, а зріст - 30-37 сантиметрів.

 Вагітній треба частіше з'являтися на прийом до лікаря

 У зв'язку із досить високим дном матки (на кінець місяця - до 26 сантиметрів) жінка скаржиться на ускладнення процесу дихання, бо стиснені внутрішні органи підпирають угору діафрагму. Із цієї ж причини можуть виникати проблеми із нирками, тому після 20-го тижня вагітності аналіз сечі і відвідини акушера-гінеколога здійснюються раз на 2-3 тижні.

 Матері дозволяється набирати уже по 350 грамів ваги за 7 днів. Але калорійність їжі варто збільшувати за рахунок корисних продуктів: м'ясних, молочних, рибних, а не солодощів і випічки.

 Чим вищий гемоглобін, тим більше кисню отримує ваш малюк

 Причина низького гемоглобіну (його норма в організмі вагітної - не менше 110) може бути пов'язана із дефіцитом заліза, або фолієвої кислоти, або вітаміну В12. Звичайно, поповнювати їх найліпше природним шляхом, а не ліками. Скажімо, максимальна кількість заліза міститься у м'ясі (найкорисніші телятина, теляча й куряча печінка), на другому місці - гречка (вона багата і на вітаміни групи В), а за нею - яблука і гранати. Джерелом фолієвої кислоти є зелені овочі: кріп, петрушка, листя салату, огірки, перець тощо.

  Вчимося правильно дихати

 Навіщо? - щоб забезпечити свій організм, а значить - і організм дитини достатнім об'ємом кисню, щоб очистити дихальні шляхи від продуктів обміну повітря, яке надходить із навколишнього середовища, і щоб підготуватися до дихання під час пологів. З цією метою вагітна має володіти трьома методиками: дво-, три- і чотирифазового дихання. Перед застосуванням кожної здійснюється шумний видих.

 Ранкове дихання лікує навіть від хронічних тонзилітів

 Двофазове дихання виконують вранці, поснідавши й кілька хвилин відпочивши під звуки приємної музики. Обов'язковою умовою здійснення процедури є свіже повітря - треба відчинити кватирку або ліпше вийти на балкон, у холодну ж пору року обов'язково попередньо провітрити кімнату. Жінка зручно вмощується, закриває пальцем одну ніздрю (наприклад, праву) і через ліву спокійно глибоко вдихає (це - перша фаза). Потім закриває її і видихає повітря, не затримуючи його, вже через праву ніздрю, але повільніше, ніж вдихала (друга фаза). Наступний вдих здійснює правою, тобто тією ніздрею, котрою видихнула, і так далі.

 Внаслідок таких вправ із носа може виділятися слиз, якісь згустки, а регулярні заняття (щодня по 10 хвилин) навіть сприяють вилікуванню хронічних тонзилітів. У майбутньому ця методика буде помічною для ліквідації перших симптомів нежиті у ваших дітей.

 Щоб міцно спати

 Безпосередньо перед сном, лежачи в постелі, жінка повільно вдихає повітря носом (перша фаза), на мить тамує дихання, доки витримує (друга), і видихає ротом, при цьому губи розслаблені, обвислі (третя). Потім здійснює шумний вдих-видих і знову за схемою, бажано повторити хоча б 5-6 разів, оптимально - дихати протягом 5-ти хвилин.

 Розслаблюючи м'язи рота, ця методика сприяє розслабленню і заспокоєнню матки, завдяки чому вагітна міцно спить. Тому жінкам, у яких матка часто набуває тонусу, треба ставати в "позу кішки" (спираючись на коліна й на долоні, вигинати й округлювати спину) і трифазово дихати.

 Збільшуємо об'єм легенів

 Цього можна досягти, застосовуючи методику чотирифазового дихання. Здійснюється вона в рухові, найліпше під час ходьби надворі (!) протягом 10 хвилин. Перша фаза - вдихнути через ніс, рахуючи про себе "один, два, три, чотири", друга - затримати дихання (знову ж на рахунок чотири), третя - видихнути, рахуючи до чотирьох, четверта - затримати дихання (на чотири). Якщо вам дихається легко (повітря вистачає), переходьте на рахунок по 8, а наступний етап - по 16. Кожен етап відпрацьовуйте доти, доки не відчуєте повного комфорту. У такий спосіб натренуєте свої легені, оновите їхній об'єм.

 Сьомий місяць вагітності: я все чую

 Організм малюка вже цілком сформований, підтвердження цьому - народження повноцінних семимісячних дітей, які пізніше у своєму розвитку нічим не відрізняються від однолітків. У вашого малюка функціонують шлунок і кишечник - дитина заковтує навколоплідні води і в них же виводить продукти обміну. Маля здійснює одиничні дихальні рухи, повноцінно дихатиме лише після народження, коли розкриються легені. У цей період дитина починає реагувати на гучні звуки, на голоси батьків, повідомляючи про це активними рухами в лоні матері, за характером котрих вагітна визначає - подобаються ці звуки малюкові чи ні. Тому подружжю віднині треба особливо пильнувати за своєю мовою, уникати сварок, образливих слів, адже до вас прислухається і у вас вчиться ваше дитя.

 Мати помічає, що дитина менше звичного ворушиться, причому рухи відчутні тільки в певній частині матки. Причина проста - малюк вже досить великий (його зріст сягає близько 42 см, а маса - 1,5 кг), тому не може вільно перевертатися, як раніше. А на кінець сьомого місяця вагітності він набуває сталого положення - у більшості випадків (у 85 відсотків вагітних) головою донизу і рідше - сідницями. Остання поза передбачає певний ризик пологових ускладнень - оскільки тазові кістки дитини значно вужчі за об'єм черепа, голова під час пологів може застряти при виході плода із шийки матки, внаслідок чого травмуються і малюк, і мати. Тому жінкам із таким розміщенням плода на 31 тижні вагітності призначають комплекс коректуючої гімнастики, завдяки котрій малюк до 34-го тижня ще може перевернутися в оптимальну позу.

 Жінкам, які виношують друге дитя, тим паче третє, а також тим, у кого вагітність протікає з ускладненнями, у кого завеликий плід або навіть два і більше, доцільно із цього періоду носити бандаж.

 З метою підготовки молочних залоз до майбутнього годування треба щодня обмивати їх проточною водою з милом, починаючи із теплої, звичної для купання, і поступово знижуючи до кімнатної. Так само треба змінювати і жорсткість рушника - від м'якого махрового до лляного, але не вафельного, щоб не травмувати соски.

 Під кінець сьомого місяця рекомендовано пройти третє і останнє УЗД, мета котрого - встановити положення плода, визначити ступінь зрілості плаценти й перевірити, чи немає обвиття пуповиною.

 Починаючи із цього періоду, майбутня мати повинна обмежувати всілякі навантаження, як фізичні, так і розумові, - їй треба більше відпочивати. Тому саме після 30-го тижня вагітності жінці надається декретна відпустка. А оскільки із цього моменту у вас з'явиться більше вільного часу, дорогі жінки, не нехтуйте прогулянками на свіжому повітрі. Бажано бувати надворі по 2 години вранці і ввечері, у літню пору з 12-ої до 16-ої ліпше сидіти вдома. Плануючи літній відпочинок, проконсультуйтеся зі своїм лікарем: вагітним не забороняється відпочивати на морі, але є вимоги, котрих має дотримуватися мати, найважливіше - не засмагати, а перебувати в затінку. До речі, варто знати, що оптимальним транспортом для вагітної вважається автомобіль, допускається літак, а от подорожі потягом небажані, бо залізничні вібрації можуть спровокувати скорочення матки, відтак - передчасні пологи. До речі, щодо останніх - 28-29 тижні вагітності вважаються критичними в цьому плані. Тому із 27-го по 31-ий тижні бажано уникати тривалих переїздів, обмежити статеве життя, відмовитися від важких сумок із базару і уважніше слухати свій організм - при виникненні незрозумілих симптомів відразу телефонуйте лікареві. Також уникайте різких необережних рухів (актуально аж до пологів): щоб підняти річ із підлоги, не нахиляйтеся, а присідайте; встаючи із ліжка, спочатку поверніться на бік, спустіть ноги на підлогу, а потім, спираючись на руки, піднімайте тулуб.

 Мамі дедалі важче ходити

 Цілком сформована дитина інтенсивно накопичує підшкірну жирову клітковину - набирає вагу, міцніє. А мати дедалі більше скаржиться на втомлюваність, їй усе хочеться полежати, відпочити. Багатьох вагітних непокоять ноги (болять, набрякають), особливо якщо виношувати доводиться влітку. Таким жінкам треба відрегулювати свій питний і харчовий режим.

 * Об'єм спожитої рідини за добу варто скоротити до 1,2 літра.

 * Пити ліпше підкислену воду - із лимоном, шипшиною, смородиною.

 * Треба відмовитися від соків із додаванням цукру, солодкої, мінеральної та газованої води, оскільки ці напої тільки підсилюють спрагу. Окрім того, для виведення мінеральних солей і цукру організму потрібна додаткова порція води, солодке - це зайві калорії, а газовані напої спричинюють метеоризм.

 * Добре обмежити споживання харчової солі до 3-х грамів на добу. Оскільки відміряти таку дозу важко, треба перейти на недосолені страви, а гострі, копчені, смажені, солені продукти вилучити повністю зі свого раціону.

 * А лікар, у якого вагітна перебуває на обліку, має призначити сечогінні трав'яні збори.

 

Олена Друзь, акушер-гінеколог

Переглядів: 3156 | Додав: Likar | Теги: Поради, триместр, вагітність, матерям, жінка | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Архів записів
Наше опитування
Який Ваш вік?
Всего ответов: 987
Друзі сайту
Статистика сайту
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright MyCorp © 2019