Інтернет-лікар
Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Для усіх [305]
Варто знати
Для медичних працівників [61]
Цікава та корисна інформація
Пошук
Головна » Статті » Для усіх

Прорізування зубів та догляд за ними у дитячому віці

Прорізування зубів у дітей дуже часто супроводжується явними змінами в поведінці дитини, що іноді просто шокує непідготовлених батьків. Що ж відбувається з малюком, чого чекати від цих складних місяців, що зробити і коли, нарешті, коли усе це закінчиться?

Прорізування зубів зазвичай починається ближче до піврічного віку, в середньому до року малюк має 8 різців, а прорізування усіх 20 молочних зубів повинне завершитися до 2,5-3 років. Проте терміни прорізування зубів можуть сильно варіювати - вони залежать від спадковості, харчування дитини. Тому приведені тут вікові проміжки дуже приблизні:

Перші нижні різці - 6-9 міс.

Перші верхні різці - 7-10 міс.

Другі (бічні) верхні різці - 9-12 міс.

Другі (бічні) нижні різці - 9-12 міс.

Перші верхні корінні зуби - 12-18 міс.

Перші нижні корінні зуби - 13-19 міс.

Верхні ікла - 16-20 міс.

Нижні ікла - 17-22 міс.

Другі нижні корінні зуби - 20-33 міс.

Другі верхні корінні зуби - 24-36 міс.

Був час, коли вважалося, що пізня поява зубів обумовлена рахітом, проте це не так! Багато досліджень показують, що затримка появи зубів властива багатьом малюкам, котрі нормально розвиваються. Нерідко молочні зуби розташовуються асиметрично. Неправильне розташування молочних зубів не рахується захворюванням! Такий "зубний безлад" має повне право на існування до повного закриття зубного ряду, тобто до появи перших 16 зубів. Далі в результаті пережовування їжі молочні зуби "притираються" і стають на місце.

Батьків повинні насторожити наступні ситуації:

Затримка термінів прорізування (довше, ніж на 1-2 місяці від норми).

Більш раннє прорізування зубів (раніше 1-2 місяців від норми).

Порушення черговості, відсутність того або іншого зуба.

Прорізування зубів поза дугою зубного ряду.

Неправильне формування самого зуба.

Поява зубів ще до народження.

Усі вище перелічені ситуації можуть бути наслідком патологічних процесів в організмі малюка і вимагають консультації лікаря-педіатра. Мабуть, найбільш поширений привід для хвилювання батьків - сам момент прорізування зубів. Саме з ним звикли зв'язувати такі патологічні стани, як підвищення температури, зміну, а саме, зрідження стільця, шкірні висипання і навіть епізоди судом! Помилковість подібних суджень була неодноразово доведена лікарями: упродовж 2-2,5 років життя малюка неминучі збіги моментів прорізування зубів і інших "подій".

Єдиними прикрощами, цілком пов’язаними появою зубів, можна рахувати легку капризність, слинотечу і формування шкідливих звичок, наприклад, смоктання пальців. Може знизитися апетит, порушитися ритм сну із-за постійного свербежу ясен. Звичайно, ці прояви не турбують малюка упродовж 2-х років без зупинки, як правило, бувають дні, коли дитина проявляє найбільше занепокоєння з приводу прорізування зубів.

Як же можна полегшити життя дитині в цей нелегкий період?

Засіб №1. Подвоєна ласка і турбота батьків. Не побоюйтеся розпестити малюка. Постійний плач і капризи псують характер куди більше!

Засіб №2. Використання прорізувачів. Це гумові або пластикові іграшки, які малюк може прикушувати. Особливо заспокійливо діє жування зубних кілець з рідиною усередині, які можна покласти в холодильник і охолодити. Дитина у віці 6 місяців і старше, навіть пожувавши чисту холодну тканинну серветку, почуває себе краще.

Засіб №3. Обережний масаж ясен марлевим тампоном. Оберніть вказівний палець марлевим тампоном, змоченим в холодній воді, і обережно промасажуйте ясна дитині.

Засіб №4. Гомеопатичні ліки, які мають бути призначені лікарем-педіатром або лікарем-гомеопатом.

Засіб №5. Лікарське. Знеболюючі гелі, що містять місцевий анестетик, наприклад, лідокаїн (продаються в аптеках без рецепту). Вони викликають оніміння ясен і тим самим знімають біль.

Ще одне питання, котре цікавить батьків: коли починати чистити зуби дитині? Відразу ж після того, як вони прорізалися! Багато мам вважають, що доки у дитини зубів мало і вони молочні, чистити їх зовсім необов'язково. Проте це зовсім не так! У маленьких дітей захисні властивості емалі зубів понижені і за наявності провокуючих чинників (вживання цукровмісних продуктів, не дотримання гігієни порожнини рота) це може привести до розвитку карієсу. Крім того, в нічний час у малюків знижується слиновиділення, реакція в порожнині рота стає кислішою, що приводить до ушкодження емалі зубів - розвитку карієсу. У зв'язку з цим дуже важливо виключити з раціону вечірнього і нічного годування усі цукровмісні продукти і кислі соки, оскільки не відбуватиметься достатньої нейтралізації кислоти, що утворюється в результаті споживання цукру бактеріями порожнини рота. В результаті створюються передумови до швидкого розвитку карієсу. Спочатку замість зубної щітки можна використовувати шматочок марлі. Поверхню зубика треба протирати обережно, не зачіпаючи при цьому ніжних ясен малюка.

Зубна паста на цьому етапі не вимагається. Дитину зручно посадити на коліна, спиною до себе. Можна придбати спеціальну силіконову зубну щітку - напальчник.

У міру зростання дитини і збільшення площі жувальної поверхні його зубів вже можна переходити на м'яку дитячу зубну щітку. У неї має бути приваблива форма і яскравий колір, щоб зробити процес веселішим і приємнішим. До двох років малюк вже повинен уміти самостійно чистити зуби – звичайно, під вашим спостереженням. Стежити за цією процедурою і контролювати якість чищення потрібно до 6-7 років.

Навчаючи дитину чистити зуби, потрібно орієнтуватися на вік малюка: в 2 роки дитина самостійно очищає передні поверхні зубів, з 4 років - бічні, а з 6 - вже і внутрішні поверхні. Таке ступінчасте навчання пов'язане з розвитком дитячої моторики.

Дуже важливо навчити дитину правильній техніці чищення зубів, оскільки від цього залежить цілісність емалі і стан ясен. Щітку потрібно тримати під кутом 45º до поверхні зуба, а чистити - м'яко, не натискаючи; кожну поверхню по 10-15 вимітаючих рухів (згори-вниз, від ясен до краю зуба). При чищенні передніх зубів щітку слід тримати під прямим кутом, рухати плавно вгору-вниз. У кінці можна зробити легкий масаж верхніх і нижніх ясен, здійснюючи при цьому кругові рухи щіткою, злегка і не натискаючи.

Увесь процес чищення зубів маленьких дітей повинен займати не менше 3 хвилин. У ванній кімнаті можна завести пісочний годинник, який допоможе орієнтуватися в часі чищення і батькам, і в майбутньому дітям.

Купуючи дитячу зубну пасту, зверніть увагу, щоб на етикетці був відповідний напис. Дитячі пасти спеціально розробляються з урахуванням того, що дитина проковтуватиме якусь кількість (зазвичай до 30%) і це не завдасть їй шкоди. Крім того, паста, як правило, містить фториди - вони зміцнюють зубну емаль. Ще одна особливість дитячих паст - нижча абразивність (дрібна зернистість), очищають зуби м'якше. Зубною пастою слід починати користуватися, коли зуби у малюка вже повністю прорізалися і добре видні над поверхнею ясен (звичайно це період після 1 - 1,5 років).

Як і дорослому, малюкові треба чистити зуби мінімум 2 рази в день! Уранці після сніданку і увечері перед сном. У цьому віці діти із задоволенням наслідують дорослих, а сам ритуал уранішнього і вечірнього чищення зубів закріплюється легко. Бажано привчити дитину завжди чистити зуби після їди (чи хоч би полоскати рот).

Можна пояснити малюкові, чим загрожують "каріозні монстри", і перетворити процедуру на боротьбу з ними. Візьміть за правило кожні півроку здійснювати профілактичні походи до лікаря, навіть якщо у дитини немає ніяких скарг. Це необхідно тому, що карієс в молочних зубах прогресує дуже швидко, і в короткі терміни виникають гнійно-запальні ускладнення, що впливають на зачатки постійних зубів!

Перший візит до стоматолога повинен співпасти з першим днем народження дитини. Благо, методики, які застосовуються в сучасній дитячій стоматології, дозволяють не травмувати психіку дитини, навіть лікування карієсу в багатьох клініках проводиться без бормашини. Існують спеціальні гелі, які вносяться до каріозної порожнини і розм'якшують уражені карієсом тканини зуба. Після чого лікар спеціальними інструментами видаляє розм'якшені тканини, обробляє порожнину антисептичними розчинами і ставить пломбу.

Особливо уважно необхідно стежити за станом зубів дитини, коли молочні зуби міняються на постійні, тобто з 5-7 до 12-14 років. У цей період у дитини можуть з'явитися проблеми з прикусом. У такому разі треба обов'язково отримати консультацію дитячого ортодонта, щоб визначити стратегію і тактику в рішенні виникаючих проблем. Вчасне звертання до дитячого ортодонту допоможе заощадити і час, і гроші, а також уникнути виникнення психологічних комплексів у дитини. Малюкам краще обмежити прийом солодкого, адже постійну присутність цукру в ротовій порожнині стимулює розмноження мікробів і призводить до підвищення кислотності. Не привчайте дитину до льодяників і цукерок.

Це повною мірою відноситься і до борошняних продуктів - печива, тістечок; їх залишки за рахунок своєї в'язкості довго зберігаються на зубах. Оптимально, коли після кожної їди дитина очищає порожнину рота (хоч би жувальною гумкою без цукру).

Дітям в будь-якому віці потрібно їсти більше сирих овочів і фруктів (моркви, капусти, яблук, грушок), що сприяє правильному розвитку жувального апарату.

Регулярне спостереження у стоматолога, повноцінне харчування, правильний догляд за порожниною рота допоможуть зберегти здоровими і міцними зуби вашої дитини, а її посмішку красивою!

 

Категорія: Для усіх | Додав: Likar (05.12.2010)
Переглядів: 999 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Наше опитування
Який Ваш вік?
Всего ответов: 988
Друзі сайту
Статистика сайту
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright MyCorp © 2024