Інтернет-лікар
Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Для усіх [305]
Варто знати
Для медичних працівників [61]
Цікава та корисна інформація
Пошук
Головна » Статті » Для медичних працівників

Про підсумки пандемії грипу А/H1N1/09 у світі та Україні в епідсезоні 2009-2010 рр. і попередній прогноз на епідсезон 2010-2011 рр.

Про підсумки пандемії грипу А/H1N1/09 у світі та Україні в епідсезоні    2009-2010 рр. і попередній прогноз на епідсезон 2010-2011 рр.

 Міністерство охорони здоров`я України інформує про підсумки епідемічного сезону 2009-2010 рр. з грипу та гострих респіраторних інфекцій в світі та Україні, прогноз та рекомендації на епідсезон 2010-2011 рр. для забезпечення проведення організаційних, протиепідемічних і лікувально-профілактичних заходів у епідемічний сезон з грипу та гострих респіраторних інфекцій 2010-2011 рр.

25 квітня 2009 року у зв'язку з тим, що Центр з контролю і профілактики захворювань США (CDC) повідомив про випадки інфікування людей невідомим штамом вірусу грипу, з комбінацією генів, яка не зустрічалася у вірусів грипу, що викликають захворювання, ні у людей, ні у свиней - А/H1N1/09 і виявлення подібних випадків, крім Мексики, в Канаді та в 11 країнах Американського континенту і Європи, було скликано засідання Надзвичайного Комітету Всесвітньої організації охорони здоров'я яка визнала виниклу ситуацію надзвичайною у галузі охорони здоров'я міжнародної значимості та рекомендувала усім країнам посилити заходи нагляду за незвичайними спалахами грипоподібних захворювань і важкими випадками пневмонії.

З урахуванням вищевказаного ВООЗ рекомендувала країнам світу активізувати роботу надзвичайних координаційних комітетів (національних, регіональних та інших), провести оцінку наявного запасу противірусних препаратів, людських ресурсів, засобів зв'язку, забезпечити швидкий обмін інформацією на всіх рівнях між зацікавленими службами, підготувати населення до необхідних надзвичайних заходів. Рівень загрози пандемії був піднятий з третього до четвертого, коли підтверджується можливість передачі захворювання від людини до людини.

У першій декаді травня 2009р. захворювання на пандемічний грип зареєстровано в 23 країнах, лабораторно підтверджено близько 1900 випадків, з них - 31 летальний. Відповідно до класифікації ВООЗ період загрози пандемії підвищено до 5-го рівня.

У зв'язку з подальшим поширенням інфекції, 11 червня 2009р., зареєстровано понад 28 тисяч лабораторно підтверджених випадків у 74 країнах, включаючи 144 випадків зі смертельним результатом, ВООЗ (на основі фактичних даних і науково - обгрунтованих критеріїв) оголосила про настання пандемії грипу. Рівень загрози пандемії грипу був піднятий до 6 фази.

Аналіз епідситуації, щодо пандемічного грипу у світі показав, що у 2009 році зареєстровані дві хвилі захворюваності: в період піку першої хвилі (друга половина липня - перша половина серпня 2009 року) щотижня реєструвалося від 25 до 30 тис. лабораторно підтверджених випадків захворювання, далі відзначалося зниження захворюваності з щотижневої реєстрацією до 2,5 тисяч випадків. Починаючи з жовтня 2009 року, знову відзначалося зростання захворюваності - до 29 тис. лабораторно підтверджених випадків щотижня.

З січня 2010 року в більшості країн світу відзначаються низькі рівні захворюваності пандемічним грипом. Практично у всіх країнах, захворюваність на грип мала моноетіологічний характер з домінантною участю пандемічного вірусу А(H1N1), участь інших вірусів грипу була низькою.

  Всього, за офіційною інформацією представленою ВООЗ, ECDC, CDC, у 214 країнах світу лабораторно підтверджено 18 398 летальних випадків (на 30 липня 2010 року). Найбільш постраждалими стали американський та європейський регіони

В Україні після офіційного повідомлення Міністерства охорони здоров'я США та Мексики про реєстрацію серед населення випадків захворювань на грип, викликаним новим вірусом А/H1N1/09, керівництвом держави було прийнято рішення про запровадження необхідних заходів щодо запобігання розповсюдженню на території України "свинячого грипу", передбачивши їх організаційне та фінансове забезпечення. Ситуація ускладнювалась тим, що поряд з пандемічним грипом, в країні, циркулювали також три штами вірусів грипу, прогнозовані ВООЗ на сезон 2009-2010рр., а саме: A/Брисбен/59/2007 (H1N1); A/Брисбен/10/2007 (H3N2) та B/Брисбен/60/2008.

Слід зазначити, що пандемія 2009-2010рр. в Україні розгорнулась на тлі багаторічного відносного епідемічного благополуччя, оскільки, починаючи з 1993 року, спостерігалась тенденція до зниження захворюваність на грип та ГРІ, показники  не перевищували 15-20 тисяч випадків на 100 тисяч населення, тоді як у попередні роки (до 1992р.) вони сягали 25-30 тисяч і більше випадків на 100 тис. населення.

З урахуванням напруженої епідемічної ситуації у світі, щодо захворюваності на грип, урядом України було видано пакет розпорядчих документів, які передбачали створення оперативного штабу з координації заходів щодо попередження завезення і розповсюдження на території країни захворювань, викликаних високопатогенним грипом, виділення додаткових асигнувань на реалізацію плану заходів щодо попередження поширення захворювань, викликаних високопатогенним вірусом грипу A/H1N1/.

З метою запобігання завезенню захворювань, викликаних високопатогенним вірусом грипу до України, проводився контроль за станом здоров'я пасажирів, що прибували з країн, де було відзначено розвиток пандемії грипу.

Протягом літнього періоду в Україні реєструвалися поодинокі завезені випадки грипу A/H1N1/09. Перший випадок захворювання на пандемічний грип в Україні зареєстровано на початку червня 2009 року у особи, що прибула із США, яка була своєчасно госпіталізована і у якої, при дослідженні методом ПЛР, було підтверджено наявність збудника каліфорнійського грипу. Другий, також завезений випадок грипу було підтверджено та зареєстровано у серпні. В обох випадках вірус був ідентифікований у лабораторії Центру грипу м. Лондона.

Таким чином, перший епідемічний підйом захворюваності на пандемічний грип, що мав місце в багатьох європейських країнах навесні та влітку 2009р., в Україні зареєстровано не було.

Починаючи з вересня, щорічно в Україні спостерігається сезонний підйом захворюваності на ГРІ, характерний для початку навчального року та закінчення літніх відпусток. У етіологічній структурі захворювань вересня 2009 року переважали віруси негрипозної етіології. Разом з тим, після закінчення туристичного сезону та сезонних робіт за межами України, не виключалась вірогідність ввезення пандемічного вірусу грипу.

Епідемічний підйом грипу в Україні, зареєстрований наприкінці жовтня 2009 року в Західному регіоні, був обумовлений несприятливими погодними умовами, зокрема, різкими коливаннями температури повітря протягом однієї доби, які супроводжувались високою вологістю через часті опади у вигляді дощів зі снігом.

За даними лабораторного моніторингу, з 3-ї декади жовтня пандемічний грип зайняв провідні позиції, склавши до середини листопада в етіологічній структурі збудників, виділених від хворих 49,4%.

Епідемічний підйом грипу у листопаді-грудні 2009 року суттєво відрізнявся від минулих сезонів, насамперед появою нового збудника, який швидко поширювався по всьому світу, домінуючи над іншими вірусами. По-друге, зростання захворюваності характеризувалося раннім початком (42-44 тиждень), тоді як для сезонного грипу притаманний початок в період з 4 по 8 тижні року. По - третє, збудник значно відрізнявся за антигенними властивостями від вірусів сезонного грипу останніх десятиліть, тому захворювання поширилось, переважно, серед молодого не імунного покоління (найбільша кількість випадків реєструвалась серед людей до 50 років, тоді як при сезонному грипі більша частка припадає на дитяче населення). І в четверте, подальше поширення інфекції могло призвести до повного охоплення всієї сприйнятливої популяції. Коефіцієнт інфікування сезонним грипом серед осіб, які мали контакти з хворими людьми варіює від 5 до 15%. Аналогічний коефіцієнт стосовно нового пандемічного вірусу А/Н1N1/ оцінювався в цей час у межах від 22 до 33%.

У порівнянні з минулими пандемічними циклами, коли під час пандемії 1918-1919рр. у світі померло, приблизно, 2,7-5,3% населення, у 1957-1958рр. - 70 тис. осіб та у 1968-1969рр. – 33 800 осіб, грип, викликаний новим вірусом відрізнявся вищою інтенсивністю епідпроцесу, проте рівні летальності не перевищували середні показники при сезонному грипі.

У листопаді 2009р. епідемія грипу продовжувала розвиватися і реєструвалася по всій території України. Пік захворюваності припав на 45-51 тижні 2009 року, коли перевищення порогових рівнів захворюваності було зареєстровано практично у всіх регіонах України.

Епідемічний процес найінтенсивнішим за період спостереження був у перші 14 днів епідемії та на 51 тижні (14-20 грудня) спостереження.

Між піками захворюваності на початку епідемічного підйому (45 тижні) та наступним (51 тиждень) був проміжок у 5 тижнів, протягом якого захворюваність поширилась із західного регіону на центральний, східний та південний регіони.    

Середня тривалість епіднеблагополуччя в регіонах України склала від 7 до 9 тижнів. Показники захворюваності на грип та ГРІ у 10 контрольних містах України набули тенденції до зниження, починаючи з 1 тижня 2010 року, а з 5 тижня вони опустились нижче показників попередніх епідсезонів.

На інтенсивність епідемії грипу в країні вплинуло, також те, що з 29.10.09р. за ініціативою державної санітарно-епідеміологічної служби рішенням надзвичайних протиепідемічних комісій в регіонах були введені обмежувальні заходи: призупинені заняття в школах, ВУЗах, припинено відвідування дитячих садків, введено масковий режим, тощо.

Вплив розмежувальних заходів позначився на структурі  захворюваності, так якщо на 45 тижні частка дітей складала 50,3%, то вже на 46 тижні – 26,1%, 47 тижні – 34,6%. У наступні тижні, після відновлення навчання, питома вага дітей серед захворілих на грип та ГРІ знову зросла і складала, відповідно, 50,9%, 57,6%, 57,6% та 49,6%, однак інтенсивність епідемічного процесу грипу та ГРІ була нижчою. Пік захворюваності серед дитячого населення зареєстровано на 45 та 51 тижнях.

Надзвичайно важливим є той факт, що в епідемічному сезоні 2009-2010 років суттєво змінилися підходи до лабораторного забезпечення вірусологічного нагляду за грипом. Так, якщо в минулі епідемічні сезони лабораторні дослідження на грип та ГРІ проводилися, переважно, імунофлюоресцентним (ІФМ), імунохроматографічним (ІХМ), серологічним та вірусологічним методами, то у даному сезоні для індикації збудника широкого використання набув метод ПЛР, який, на відміну від інших методів, дозволяє отримати достовірний результат у короткі строки. Обстеженню підлягали хворі з тяжкою респіраторною патологією та особи, померлі від наслідків грипу.

Протягом всього періоду епідемічного підйому захворюваності на грип та ГРІ, серед циркулюючих вірусів грипу та збудників інших респіраторних інфекцій значною була частка вірусу А/H1N1/09. Так, станом на 15.11 2009р. у обстежених хворих з підозрою на грип (на базі регіональних вірусологічних лабораторій, ЦСЕС МОЗ та ДУ "Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського АМН України") питома вага випадків виділення пандемічного вірусу грипу А/H1N1/09 складала 49,4%, на 15.12.2009р. - 48,4%, на 25.01.2010р. - 43,6% (при використанні методу ПЛР).

Всього за епідемічний сезон 2009-2010рр. (з перших днів листопада 2009р. до кінця травня 2010р.) частка вірусу А/H1N1/09 серед вірусів типу А, виділених від хворих на грип склала 93,1% та 36,9% з числа всіх обстежених осіб. Циркуляція вірусу відзначалася у всіх регіонах країни і близько 35% випадків грипу (з 16 418 обстежених осіб) була обумовлена вірусом А/H1N1/09. Крім того, ці дані практично співпадають з даними з 10 контрольних міст, що свідчить про дієвість моніторингу за захворюваністю на грип та ГРІ, який забезпечує "Український центр грипу та гострих респіраторних інфекцій" МОЗ.

З метою оптимізації моніторингових досліджень, вивчення генетичної структури вірусу грипу A/H1N1/09 для своєчасного визначення змін збудника, в тому числі щодо чутливості до противірусних препаратів, проведено молекулярно-генетичне вивчення вірусу. Відібраний від хворих з підозрою на грип матеріал було передано для вивчення до Центру грипу (WHO Influenza Center) в Лондоні, всього 311 зразків (186 зразків секційного матеріалу, 104 - носо - горлянкові змиви, 21 виділений вірус). За результатами проведених досліджень, у 152 зразках (55%) підтверджено наявність РНК вірусу грипу типу А/H1N1/. Виділені віруси прореагували з антисироваткою проти вакцинного штаму A/California/7/2009, 5 вірусів було піддано повному аналізу послідовностей генному, який показав, що не відбулось обміну генетичною інформацією з іншими вірусами грипу і всі гени були подібними до прототипу A/H1N1/09 - вірусу California/4/2009. Всі протестовані віруси виявились чутливими до озельтамівіру та занамівіру.

Істотне зниження захворюваності на грип та ГРІ на території країни розпочалось з 1 тижня 2010 року. Однак, частка підтверджених випадків грипу серед обстежених осіб, продовжувала бути значною.

На початку епідемії грипу 2009-2010рр. експертами ВООЗ та України, на підставі досвіду різних країн світу, набутого під час попередніх епідемій грипу та ГРІ передбачалось, що кількість хворих на пандемічний грип в Україні  (як і в інших країнах світу) під час пандемії грипу може сягнути 25% всього населення, 50% хворих потребуватиме амбулаторної допомоги, 1-10% хворих із грипом потребуватиме госпіталізації, 15%- інтенсивної терапії та 5% - ШВЛ, може загинути внаслідок перенесеної інфекції 0,3-2% хворих.

Передбачалось, що пандемія грипу, спричинена новим вірусом грипу А/Н1N1/ триватиме протягом 3 епідемічних сезонів з різною питомою вагою зазначеного збудника в етіологічній структурі загальної захворюваності на грип та ГРІ. Найбільша кількість захворілих очікувалась у 2009-2010рр. - 60 % від усіх прогнозованих захворілих, у 2010-211рр. - 30 %, 2011-2012рр. - 10%. На ураженій території кожна хвиля пандемії могла тривати від 6-8 до 10-11 тижнів.

Таким чином, у листопаді 2009р експерти надали орієнтовний кількісний прогноз розвитку пандемії, згідно якого загальна чисельність хворих у сезонах 2009-2012 років могла складати 11 500 000 осіб, госпіталізації могло потребувати 5 750 000 осіб, інтенсивної терапії - 115 000 госпіталізованих пацієнтів, штучної вентиляції легень - 5 750 госпіталізованих пацієнтів, незворотні наслідки могли мати 34 500 захворілих.

Фактично, за даними оперативної статистики (форма 1-місячна), за період епідемії з жовтня 2009 року по травень 2010 року (включно), на грип та ГРІ (сумарно) перехворіло 7 753 635 осіб (1686,9 випадків на 10 тис. нас.), що склало 16,87% всього населення країни.

Аналізуючи рівні госпіталізації серед дорослого та дитячого населення на прикладі 10 контрольних міст України за минулорічні сезони (2007-2008 та 2008-2009рр.), можна констатувати, що коливання рівнів госпіталізації були незначними та сягали в різні роки від 299 до 407 випадків. Тоді, як у сезоні 2009-2010рр. відмічалось стрімке зростання рівнів госпіталізації, яке почалось з 45 тижня 2009 року (порівняно з 44 тижнем темп приросту склав 79,4%) та у порівнянні з 45 тижнем минулого сезону було більше в 11,7 рази. Найбільший пік рівнів госпіталізації відмічався на 45 та 52 тижнях (темп  приросту 52 тижня складав 93,7%), у порівнянні з 52 тижнем 2008 року був в 10 разів більше, що є не типовим для минулих сезонів 2007-2008 та 2008-2009 років, та може бути пов’язано, як із ростом захворюваності, так і з підвищеною увагою з боку населення та медичних працівників до даної проблеми.

Серед дитячого населення рівні госпіталізації у минулорічних епідсезонах завжди були значно вищими, ніж серед дорослого населенням та у роки епідемії грипу складали від 84% до 93%. Проте, на початку епідемічного підйому цього року (44-51 тижні) рівні госпіталізації були низькими та коливались від 42 до 61% від всіх госпіталізованих, у середньому, за період епідемії - 56,3%.

У цілому по країні, за перші тижні епідемії було госпіталізовано (станом на 04.11.2009р.) 4,6% хворих. Щоденно реєструвалось до 20% нових випадків грипу та ГРІ, 3-8% хворих потребували госпіталізації, 3-9% - потребували реанімаційних заходів, 0,5-1,2%  осіб з числа госпіталізованих перебували на ШВЛ. Померлі складали 0,01% захворілих.

На останньому тижні епідемічного сезону (станом на 04.04.2010р.) госпіталізації потребувало 5,4% хворих, інтенсивної терапії - 0,6%, перебували на ШВЛ - 0,03% хворих.

Інтенсивної терапії у різні періоди пандемії потребувало від 6 до 8% госпіталізованих хворих, штучної вентиляції легень - 0,5-1,3% з числа госпіталізованих або 8-15% з числа госпіталізованих у реанімаційні відділення.

За період епідемії (за оперативними даними станом на 04.04.2010р.), в країні було госпіталізовано 371 512 хворих - 5,72% з числа захворілих за цей період.

Померло від наслідків грипу 1 128 осіб (0,02% з числа хворих та 0,3% з числа госпіталізованих), у тому числі 83 вагітних.

На грип та ГРІ захворіло 65 514 медичних працівників (1% з числа усіх хворих), госпіталізовано 5 194 медпрацівників та померло 38 осіб (відповідно, 7,9% та 0,06% з числа захворілих).

Таким чином, інтенсивність епідемічного процесу грипу та ГРІ у сезоні 2009/2010рр. серед всього населення України виявилась вищою за прогнозовану, натомість показники госпіталізації та смертності, навпаки, нижчими за очікувані.

Особливість перебігу даної епідемії також полягала у тому, що тяжкий перебіг хвороби з більшою вірогідністю несприятливого закінчення її частіше розвивався у хворих з серцево-судинною патологією, цукровим діабетом, з надлишковою (понад 20 %) масою тіла та вагітних жінок. Це дозволило віднести хворих таких категорій до груп ризику щодо несприятливих наслідків захворювання на пандемічний грип.

Серед осіб груп ризику найбільшої уваги потребували вагітні жінки, оскільки рівень летальності серед них у 20 разів перевищував аналогічний показник в інших групах ризику, що також не було типовим для попередніх епідемічних підйомів грипу.

З січня 2010 року захворюваність на грип та ГРІ в більшості регіонів України реєструвалася на неепідемічному рівні.

10 серпня 2010 року Генеральний директор ВООЗ Маргарет Чен оголосила, що світ більше не перебуває у 6-й фазі попередження про пандемію грипу. В циклі розвитку А/H1N1/ почався після пандемічний період.

За прогнозом ВООЗ, в післяпандемічному періоді, під час локалізованих спалахів різного масштабу можуть спостерігатись значні рівні передачі А/H1N1/. Під час пандемії вірус А/H1N1/ витіснив інші віруси грипу і був домінуючим. На сьогодні, багато країн повідомляють про змішаний склад вірусів грипу, що типово для сезонних епідемій. Наявні фактичні дані і досвід, отриманий під час минулих пандемії, дозволяють передбачити, що вірус буде продовжувати спричинювати тяжке захворювання у більш молодих вікових групах, принаймні, в безпосередньо післяпандемічний період. Групи, визначені під час пандемії, як "групи ризику" в цьому сезоні залишаться актуальними.

Зниженню активності сезонних та пандемічного вірусів могла б сприяти кампанія з імунізації населення України відповідними вакцинами. Однак, у 2009 році кількість населення, щепленого проти захворювання на сезонний грип була мінімальною за останні декілька років.

Протягом епідемічного сезону 2009-2010рр., проти захворювання на грип було щеплено 239 104 особи, з них за рахунок коштів підприємств 94 546 осіб (39,54%), місцеві бюджети - 106 498 осіб (44,54%) та за власні кошти щепились 38 060 українців (15,92%).

Серед щеплених було 3,7% дітей віком 6-23 місяців; 3,48% - дітей віком 2-5рр.; 2,01% - 6-15рр.; 13,44% осіб 16-49рр.; 8,62% - 50-59рр.; 2,18% старших 60 років.

З групи медичного ризику щеплено 42125 осіб (17,62% з числа всіх щеплених); 1,7% - працівників птахофабрик та працівників МНС, МВД, МОЗ, МАП, МО; найбільшою групою - 57,9% серед щеплених стали медичні працівники та працівники закладів сфери послуг і освітяни.

Такий незначний відсоток щеплених забезпечує індивідуальний імунітет у вакцинованих, однак не дозволяє створити колективного імунітету, а відтак - вплинути на циркуляцію актуального для даного епідемічного сезону збудника грипу.

       Досвід, отриманий під час епідемії свідчить про необхідність посиленої уваги до госпітальної бази системи охорони здоров'я у між- та перед епідемічний періоди, забезпечення дезінфекційними засобами з підтвердженою віруліцидною активністю (для поверхонь, інструментів, рук, повітря), оснащення реанімаційних відділень сучасною медичною апаратурою, оскільки в наступні сезони не виключено зміни зазначеного показника в залежності від еволюційної трансформації збудника в бік збільшення вірулентних властивостей, а також вікової характеристики груп, залучених до епідемічного процесу.

Враховуючи кількісну характеристику епідемічного сезону грипу та ГРІ (2009-2010рр.) у наступному сезоні (2010-2011рр.) слід очікувати залучення до епідемічного процесу, близько 30% населення з числа осіб, які за прогнозом можуть захворіти на ГРІ та пандемічний грип (біля 3,5 млн. осіб).

На підставі проведеного ретроспективного епідеміологічного аналізу, у державі слід очікувати ще таку ж кількість хворих, інфікованих іншими респіраторними вірусами, у тому числі і грипу. Таким чином, всього на грип та ГРІ у 2010-2011 роках може перехворіти від 6,5 до 7,5 млн. українців.

Досвід країн світу свідчить, що найбільш ефективним профілактичним захистом, проти захворювання на пандемічний та сезонний грип залишається специфічна профілактика.

      Необхідно звертати також увагу на важливість продовження активної інформаційно-роз'яснювальної роботи серед населення, включаючи доступні засоби масової інформації, про необхідність і користь вакцинації, правила "кашльового етикету" та особистої гігієни.

 На підставі проведеного аналізу підсумків епідемії грипу 2009-2010рр. та з метою підготовки до майбутнього епідемічного сезону 2010-2011рр. пропоную:

1. Керівникам регіональних управлінь охорони здоров'я та санітарно-епідеміологічних закладів, керівникам фармацевтичної інфраструктури областей забезпечити:

1.1. Контроль за реалізацією організаційних, профілактичних і протиепідемічних заходів з проблеми грипу. Неухильне та своєчасне виконання всіх заходів профілактики, лікування і боротьби з грипом та іншими ГРІ, передбачених законодавством України.

1.2. Систематичний епідеміологічний і вірусологічний моніторинг за захворюваністю на грип та ГРІ з розшифровкою етіології захворювань на грип та ГРІ, особливо у осіб з тяжким і нетиповим перебігом і в організованих колективах дітей та дорослих.

1.3. Проведення вірусологічного розшифрування етіології спалахів та епідемії грипу у кожній області, кожному конкретному випадку.

1.4. Завершення до кінця вересня 2010 роботи з коригування епідемічних порогів захворюваності на грип та ГРВІ за регіоном в цілому і в центральному місті регіону.

1.5. Заходи щодо виділення коштів з місцевих бюджетів на імунізацію пріоритетних груп ризику, придбання лікарських засобів, антисептичних та дезінфекційних засобів, діагностичних тест-систем та засобів індивідуального захисту для профілактики і лікування грипу та ГРІ.

Рекомендувати керівникам підприємств та організацій здійснення вакцинації за рахунок підприємств.

1.6. Визначення пропозицій та розрахункової потреби щодо вакцинації пріоритетних груп населення для щеплення проти грипу.

1.7. Створення в лабораторіях установ держсанепіднагляду запасу наборів реагентів для ідентифікації вірусів сезонного та пандемічного грипу в епідсезоні 2010-2011рр, засобів дезінфекції та індивідуального захисту.

1.8. Необхідні заходи щодо створення незнижуваних запасів антисептичних та дезінфекційних засобів, противірусних препаратів для лікування хворих на грип в період епідемії, формування резерву ліжкового фонду, засобів індивідуального захисту, інших матеріальних ресурсів відповідно до затвердженого плану з підготовки до нового епідсезону.

1.9. Надання спеціалізованої медичної допомоги з урахуванням клінічних особливостей захворювань, що обумовлені пандемічним та сезонним грипом, в тому числі, організацію реанімаційних відділень на базі інфекційних стаціонарів з відповідним сучасним обладнанням, розмежування потоків хворих, що були госпіталізовані, в першу чергу вагітних жінок.

1.10. Оснащення клініко-діагностичних лабораторій лікувально-профілактичних закладів сучасним обладнанням для діагностики грипу методами ПЛР та відповідним витратним матеріалом.

1.11. Організацію і проведення навчання медичних працівників з питань епідеміології, клініки, диференціальної діагностики, лікування і профілактики грипу, викликаного, в тому числі, пандемічним штамом.

1.12. Посилення заходів, янаправлених на профілактику грипу та ГРІ серед дітей (в дитячих колективах, школах, гімназіях тощо забезпечити наявність дозуючих пристроїв із спиртовим засобом для дезінфекції рук та антибактеріальним милом). На підставі результатів поточного епіднагляду в області, застосовувати регіональні підходи до введення своєчасних обмежувальних заходів в школах, ВУЗах, ПТУ, технікумах тощо.

1.13. Заходи з дезінфекції повітря та можливість дезінфекції рук спеціальним спиртовим антисептиком в місцях масового перебування людей (вокзали, аеропорти, шкільні та дошкільні заклади, торгівельно-розважальні центри, об’єкти громадського харчування, кінотеатри, поліклініки тощо).

1.14. Продовження роботи з вивчення напруженості імунітету населення до пандемічного грипу.

1.15. Проведення систематичної санітарно-просвітницької роботи з населенням щодо заходів особистої і громадської профілактики, необхідності своєчасного звернення за медичною допомогою і шкоди самолікування, правил "кашльового етикету" тощо.

Категорія: Для медичних працівників | Додав: Likar (11.03.2011)
Переглядів: 691 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Наше опитування
Який Ваш вік?
Всего ответов: 988
Друзі сайту
Статистика сайту
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright MyCorp © 2024